İran: El konulan İsrail bağlantılı geminin mürettebatı serbest bırakıldı

İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun 13 Nisan’da Hürmüz Boğazı’nda el koyduğu MSC Aries isimli konteyner gemisinin mürettebatının serbest bırakıldığı açıklandı. İran’ın İsrail’le bağlantılı olduğunu söylediği gemide, 25 mürettebat bulunuyordu.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, İran Dışişleri Bakanlığı’nın X (eski adıyla Twitter) hesabından yapılan açıklamada, Bakan Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın şu ifadelerine yer verildi: “İran kara sularında radarını kapatan ve seyir güvenliğini tehlikeye atan, el konulan gemi, adli gözetim altında.” Bakan Abdullahiyan, mürettebatın serbest bırakılmasının ‘insani bir eylem’ olduğunu ve gemi kaptanıyla birlikte ülkelerine dönebileceklerini söyledi.

‘İSRAİL’LE BAĞLANTILI OLDUĞUNA ŞÜPHE YOK’

İran’ın, İsrail’in, Suriye’nin başkenti Şam’daki İran büyükelçilik yerleşkesine yönelik saldırısına nasıl yanıt vereceğinin konuşulduğu günlerde, İran Devrim Muhafızları birlikleri, İsrail’le bağlantılı olduğunu söylediği MSC Aries’e el koymuştu. İran Dışişleri Bakanlığı’ndan daha önce yapılan başka bir açıklamada da Aries’in ‘deniz kanunlarını ihlal ettiği’ ve ‘İsrail’le bağlantılı olduğuna şüphe bulunmadığı’ savunulmuştu.

MSC, Aries konteyner gemisini, Zodiac Maritime şirketi ile bağlantılı Gortal Shipping’den kiralamıştı. Zodiac Maritime şirketi ise kısmen İsrailli iş insanı Eyal Ofer’e ait. Yemen’deki İran destekli Husiler de İsrail’in Hamas’ın 7 Ekim 2023 tarihindeki ‘Aksa Tufanı’ saldırısının ardından Gazze Şeridi’ne başlattığı saldırılara tepki olarak Kızıldeniz’de İsrail’le bağlantılı olduğunu söylediği gemilere saldırılar düzenliyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir