Bu 2 Kripto Para için Kritik Gün: İşte Neler Olacağı!

Kripto para piyasası hafif bir toparlanma gördü. Şimdi piyasa katılımcıları Cuma günü enflasyon verileri ve kripto opsiyonlarının sona ermesi için hazırlanıyor. Bunun da etksiyle fiyatlar baskı altında kalmaya devam ediyor. Altcoin’ler Bitcoin karşısında zayıflarken, Bitcoin hakimiyeti yeniden %53’ün üzerine çıktı. Bu arada CoinShares’in araştırma müdürü James Butterfill, Ethereum için keskin fiyat artışından bahsediyor.

Piyasaların odağında ABD PCE enflasyonu var!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere piyasalar şu anda ABD PCE ve çekirdek PCE enflasyon rakamlarını bekliyor. Bu veri önemli, çünkü ABD Merkez Bankası enflasyonu ölçmek için bu göstergeyi tercih ediyor. ABD Ekonomik Analiz Bürosu, piyasanın yönünü haftalarca belirleyecek olan bu önemli enflasyon verilerini açıklayacak. Wall Street, PCE enflasyonunun beklenenden daha düşük gelmesini bekliyor. Piyasa, yıllık PCE enflasyonunun geçen ayki %2,7 seviyesinde gerçekleşeceğini tahmin ediyor. Bu arada, aylık PCE enflasyonunun da bir önceki aya benzer şekilde %0,3 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Öte yandan, piyasa tahminlerine göre yıllık ve aylık çekirdek PCE enflasyonu %2,8 ve %0,3 ile aynı seviyelerde kalacaktır. Durgun gerçek PCE enflasyon rakamları piyasalar için olumlu olacak. Çünkü, bu soğuyan enflasyona işaret edecek. Bu bağlamda Wall Street bankaları piyasa rallisi için bir enflasyon pivotu öngörüyor.

Önde gelen iki kripto para için 8,2 milyar opsiyonun vade sonu

4,7 milyar dolar nominal değere sahip 69 binden fazla Bitcoin opsiyonu bugün Deribit’te sona erecek. Put-call oranı 0,61 olup, aylık vade yaklaştıkça call açık faizinde bir artışa işaret ediyor. Maksimum acı noktası 66.000 dolar olup, mevcut fiyatın altında. Bu nedenle, piyasa vade sonunda fiyatta bir geri çekilme ile büyük bir dalgalanma bekleyebilir.

Ayrıca, nominal değeri 3,4 milyar dolar olan 909 bin Ethereum opsiyonu sona erecek. Bu opsiyonların put-call oranı ise 0,60. Ayrıca, maksimum acı noktası 3.300 dolar. ETH fiyatı şu anda maksimum acı noktasının üzerinde işlem görüyor. Bu da traderların kar ayırması için daha fazla alan sağlıyor.

Greekslive’dan Adam, fiyat artışının neden olduğu dalgalanmanın hızla geri düştüğünü ortaya koydu. BTC’nin kısa vadeli opsiyon IV’ü %40’a düşerken, ETH’nin düşüşü biraz daha küçük ve %60 civarında nispeten sabit. Herhangi bir duyurunun piyasalarda yukarı yönlü hareket getirmesi muhtemel. Bu yüzden, piyasanın dikkati spot Ethereum ETF‘leri üzerinde.

CoinShares Araştırma Başkanı: Ethereum keskin yükselişe tanık olabilir!

Dijital varlık yöneticisi CoinShares‘in araştırma müdürü James Butterfill, yaklaşan olası bir Fed pivotunun hem Bitcoin hem de Ethereum için yükseliş olabileceğini söylüyor. Butterfill, Ethereum’un, Fed’in faiz oranlarını düşürmeye başladığı zaman spot piyasa ETH ETF’lerin potansiyel lansmanından ve yatırımcıların halihazırda ETH’den büyük miktarda stake etmesinden kaynaklanan bir arz sıkışıklığından dolayı ek yukarı yönlü ivme görebileceğini belirtiyor. Bu bağlamda Butterfill, şu açıklamayı yapıyor:

Vadeli işlemler piyasasına bakarsanız, faiz oranı beklentileri ilk faiz indiriminin Aralık ayına kadar olmayacağını söylüyor. İlk faiz indiriminin beklenenden daha büyük ve beklenenden daha geç olacağını düşünüyorum, yani bir diz çökme tepkisi… Aslında Bitcoin gibi faiz oranı beklentilerine büyük ölçüde duyarlı bir şey için çok yükseliş olur… Ethereum tarafında durum kesinlikle ilginç. Ethereum’un dolaşımdaki arz miktarı oldukça düşük çünkü pek çok insan stake ediyor. Şimdi yeni ETF’ler, büyük olasılıkla Temmuz ayında piyasaya sürüldüklerinde stake edemeyecekler. Bu nedenle bir miktar sıkışma, bir arz sıkışıklığı olabilir ve bu da fiyatlarda oldukça keskin yükselişlere yol açabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir